HISTORIA       NAJLEPSZE WYNIKI      LINKI DO STRON WWW Z POPRZEDNICH BIEGÓW

BIEG POWSINOGI jest najstarszą kontynuowaną, masową imprezą sportową Ziemi Wadowickiej. W 1979 roku TKKF Laskowiec zorganizował Bieg Wadowiczan, który   od 1980  roku  znany  jest wszystkim  jako Bieg Powsinogi- coroczna  impreza  rekreacyjno biegowa  o  zasięgu ogólnopolskim. Zawsze w drugą niedzielę września bez względu na pogodę, zawsze o 11.07, na stadionie MKS Skawa startują zawodnicy w kilku kategoriach biegowych (od 50m do 15 km).

Etymologia nazwy biegu wywodzi się od postaci dawnych beskidzkich twórców ludowych - świątkarzy, którzy chodząc od targu do targu w Beskidach sprzedawali wykonane przez siebie świątki ludowe. Piewcą naszego regionu, który opisał ich życie i pracę był Emil Zegadłowicz, autor pozostawiający po sobie bogaty dorobek literacki i kolekcję dzieł sztuki.

Pomysłodawcą nazwy biegu jest znany wadowicki animator i twórca kultury Zbigniew Jurczak, a pierwszym inicjatorem i organizatorem tej imprezy masowej był ówczesny działacz kultury fizycznej Jan Białowąs, oraz obecny prezes Ogniska  Halina Kulbacka, którą od kilkunastu lat wspomagał Zarząd i działacze Ogniska : Michał Dziubczyk, Józef Gabor, Jan Żmuda, Marta Mądry, Jerzy Korkowski, Krystyna Kościsz, Jerzy Becker, Marek Jarkowski, Ewa i Janusz Kanik, Anna i Andrzej Olejnik, Marek Studnicki,  Leszek Henzel i inni.

Trasa  głównego  biegu  na 15 km prowadzi malowniczymi szlakami Beskidu Małego, obok Muzeum  Emila  Zegadłowicza  w Gorzeniu  Górnym oraz  doliną  rzeki Skawy.

Szlak   ten  był  chętnie odwiedzany  przez Ojca  Świętego Jana Pawła II w latach Jego Gimnazjalnej młodości.

Od 1984 roku wadowicki Bieg Powsinogi został włączony do ogólnopolskiego rankingu biegów masowych,a w roku 1993 uzyskał rangę imprezy międzynarodowej i trasa biegu głównego otrzymała atest PZLA.

W ostatnich latach w biegu na wszystkich dystansach uczestniczyło około 3.000 startujących

Organizowanie kolejnych edycji Biegu Powsinogi nie byłoby możliwe bez ofiarności i zaangażowania miejscowych działaczy kultury fizycznej, władz lokalnych, instytucji i stowarzyszeń  oraz przychylności i ofiarności wielu stałych Sponsorów z Wadowic i

okolicy ( takich jak m.in. ZPC Skawa, MASPEX-WADOWICE) a nawet z całego  kraju. Należy podkreślić, że od początku istnienia imprezy Policja wykazała duże zaangażowanie w organizacji imprezy, a szczególnie w bezpiecznym przeprowadzeniu Biegu Powsinogi.

Organizatorem Biegu Powsinogi jest Ognisko  TKKF Leskowiec w Wadowicach założone w 1966 roku oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Klub Garsoniera w Wadowicach.

Ognisko TKKF Leskowiec w Wadowicach na przestrzeni 40 lat wypracowało wiele powszechnie uznanych i niekonwencjonalnych form działalności, zawsze służyło popularyzowaniu ogólnie dostępnych form szeroko rozumianej powszechnej rekreacji.

Wśród wielu  osiągnięć i imprez   Ogniska  na wyróżnienie zasługuje zorganizowanie w 1998 roku dla  uczczenia XX lecia Pontyfikatu Jana  Pawła II Sztafety biegowej z Wadowic do Watykanu,w 1999r. Bieg  Pielgrzymka Wadowice - Jasna Góra, sztafeta 2000  okrążeń na 2000 rok, II Pielgrzymka biegowa Wadowice – Watykan - 2000 km, III Pielgrzymka Wadowice - Watykan 2003, Rodzinne Rajdy Rowerowe oraz imprezy masowe, integracyjne, rekreacyjno- sportowe tj. Pokaż co Potrafisz, Sport na wesoło i wiele innych.

Organizatorzy.

 

 

 

    Tu  możesz przejść do strony z III Biegu Sztafetowego - Pielgrzymki Wadowice-Watykan


3 najlepsze czasy uzyskane na dystansie 15 km

KOBIETY
Nazwisko i Imię Miejscowość Czas
Nikiel Aniela SPRINT Bielsko-Biała 00:55:16
Flieget Ewa MLKS - Goświnowice Nysa 00:56:03
Zatorska Izabela Wrocanka 00:56:20

 

MĘŻCZYŹNI
Nazwisko i Imię Miejscowość Czas
Abel Kirui Kenia 00:46:06
Góra wiesław Wawel Kraków 00:47:21
Oboz Paweł MKS-MOS Płomień Sosnowice 00:47:48

Dane otrzymane od organizatora


Linki do stron www z poprzednich Biegów Powsinogi

 

Strona XXVI Biegu - 2005 rok

   

Strona Jubileuszowego XXV Biegu - 2004 rok

 

Strona XXIV Biegu - 2003 rok

   

Strona XXIII Biegu - 2002 rok

         www22.jpg (28634 bytes)

Strona XXII Biegu - 2001 rok

 

 

Strona XXI Biegu - 2000 rok

Strona XX Biegu -1999rok

Strona XIX Biegu -1998rok

Opinie z innych stron www o naszej cyklicznej imprezie

 Reportaż  na stronie "BIEGANIE" z XXI Bieg Powsinogi


© 1998-2006 GRAFKOM Systemy Komputerowe