logo

Historia Biegu Powsinogi

Strona XIX wyścigu    Wyniki 1990-96    Wyniki 1997    Wyniki 1998

"BIEG POWSINOGI" jest najstarszą kontynuowaną imprezą sportową Ziemi Wadowickiej i całych Beskidów.

W 1979 roku TKKF "Leskowiec" zorganizował "Bieg Wadowiczan", który od 1980 r. znany jest wszystkim jako "Bieg Powsinogi" - coroczna impreza rekreacyjna o zasięgu ogólnopolskim. Zawsze w drugą niedzielę września bez względu na pogodę, zawsze o 11.07, na stadionie LKS - "Skawa" startują zawodnicy w kilku kategoriach biegowych (od 50 m do 15km).

Etymologia nazwy biegu wywodzi się od postaci dawnych beskidzkich twórców ludowych, znanych z literatury dzięki poezji Emila Zegadłowicza.

Pomysłodawcą nazwy biegu jest znany wadowicki animator kultury Zbigniew Jurczak, a pierwszym inicjatorem i organizatorem tej imprezy masowej był ówczesny działacz kultury fizycznej - Jan Białowąs oraz obecny prezes Ogniska - Halina Kulbacka, którą od 10 lat wspomaga Zarząd w składzie: Józef Gabor, Michał Dziubczyk, Jerzy Becker, Anna Olejnik, Marta Mądry, Jan Żmudna, Janusz Kanik.

Trasa głównego biegu na 15 km prowadzi malowniczymi szlakami Beskidu Małego, obok dworku E. Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym oraz doliną Skawy. Szlak ten był chętnie odwiedzany przez Jana Pawła II w latach jego gimnazjalnej młodości.

W ostatnich latach największa ilość startujących w biegu na wszystkich dystansach została odnotowana w 1993 r. - około 2500 uczestników. Na dystansie 14 km, co stanowi 1/3 klasycznego maratonu najwięcej zawodników zanotowano w 1993 r. - 144.

Z grona startujących wadowiczan wśród mężczyzn najlepszym okazał się Mirosław Stypuła, który w 1986 r. czasem 44.05 min zajął 5 miejsce w ogólnej klasyfikacji. Jednak najwięcej startów w biegu głównym odnotowali Andrzej Bandoła, Marian Tłomak, Roman Klink.

Od 1984 roku wadowicki "Bieg Powsinogi" został włączony do ogólnopolskiego rankingu biegów masowych. Ze względu na przynależność do "Centralnego Klubu Biegacza" (od 1992 r.) opracowano regulamin biegu według przepisów PZLA i wprowadzono ograniczenia wiekowe na dystansie głównym 14 km (odtąd Bieg został uwzględniony w centralnym kalendarzu imprez biegowych PZLA). Od 1993 r. "Bieg Powsinogi" uzyskał rangę imprezy międzynarodowej.

Organizowanie kolejnych edycji "Biegu Powsinogi" nie byłoby możliwe bez ofiarności i zaangażowania miejscowych działaczy kultury fizycznej, instytucji i stowarzyszeń. Należy podkreślić duże zaangażowanie Policji w bezpiecznym przeprowadzaniu dwudziestu "Biegów Powsinogi".

Przychylność i ofiarność wielu sponsorów z Wadowic i okolicy, a nawet z całego kraju sprawia iż w dobie gospodarki rynkowej można sprawnie przeprowadzić zawody tej rangi.

Po krętych i górzystych trasach, w słońcu, lecz nierzadko również w wietrze i w deszczu jak to miało miejsce w ubiegłym roku szlifują formę znani długodystansowcy przed najważniejszymi imprezami sezonu.

Tradycyjnym organizatorem "Biegu Powsinogi" jest Ognisko TKKF "Leskowiec" w Wadowicach założone w 1966 r.

Wśród wielu osiągnięć i imprez Ogniska na wyróżnienie zasługuje zorganizowanie w 1998 roku dla uczczenia XX-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II - Sztafety biegowej z WADOWIC do WATYKANU.

Dla podkreślenia pewnej oryginalności, start do biegu z wadowickiego stadionu miejskiego im. 600-lecia Wadowic odbywa się zawsze o godz. 11.07.




WYNIKI BIEGU NA 14 km W LATACH 1990-96

Rok Ilość uczestników Ilość zawodników
ogółem
Ilość zawodników
na 14km
ZWYCIĘZCY - kl og.14km
Mężczyźni Czas Kobiety Czas
1990 ok.1000 630 31 1.Orlicki Stanisław
2.Kuchciński Władysław
3.Przystał Ryszard
46.51
46.52
47.30
-
-
-
-
-
-
1991 ok.5000 2619 81 1.Sawicki Wiktor
2.Wójcik Janusz
3.Sarnicki Janusz
42.32
42.55
43.55
1.Gos Barbara
2.Nikiel Aniela
3.Stalmach Teresa
52.38
55.50
1.05.50
1992 ok.3000 1705 65 1.Wójcik Janusz
2.Stanisławski Kazimierz
3.Finster Jerzy
43.25
44.30
45.04
1.Nikiel Aniela
2.Gos Barbara
3.Leskiewicz Zofia
51.14
55.12
1.08.46
1993 ok.3500 2485 144 1.Puzniak Mykhailo(Ukr)
2.Wójcik Janusz
3.Stroński Franciszek
43.10
43.33
45.21
1.Mentlewicz Czesława
2.Chybińsak Ewa
3.Naglik Marta
50.59
56.02
58.20
1994 ok.4000 3118 105 1.Sarnicki Janusz
2.Siegmunt Andrzej
3.Szost Jacek
43.21
43.31
44.00
1.Mentlewicz Czesława
2.Leśkiewicz Zofia
3.Harańczyk Elżbieta
53.14
1.01.47
1.03.12
1995 ok.4000 ok.3000 64 1.Stanisławski Kazimierz
2.Wójcik Janusz
3.Bulik Witold
44.11
44.13
45.30
1.Leśkiewicz Zofia
2.Harańczyk Elżbieta
3.Zacharska Małgorzata
1.04.20
1.04.44
1.15.15
1996 ok.2000 1332 104 1.Wójcik Janusz
2.Sarnicki Janusz
3.Głogosz Grzegorz
43.09
43.32
43.53
1.Cuchło Elana(Biał.)
2.Nikiel Aniela
3.Monica Beata
48.10
50.14
51.46


Na początek historii

WYNIKI BIEGÓW W ROKU 1997


INFORMACJA OGÓLNA

Ogółem w impezie wzięło udział ok. 3000 osób

Ukończyło biegi:

- Bieg na 14 km 114
- Bieg na 5 km 122
- Bieg na 1.5 km 196
- Bieg dyrektorów i sponsorów 12
- Pozostałe biegi ok. 2600

Bieg Dyrektorów

1.Wacłowski Janusz-Wójt Gminy Stryszów
2.PutekMieczysław-Dyrektor Z.S.M. Wadowice
3.Klink Roman-"Ogarpol"-Kalwaria


Bieg przedszkolaków

Dziewczynki Chłopcy
1.Monika Zawiła 1.Maciej Kulig
2.Paulina Ćwiertniak 2.Łukasz Leśniak
3.Dagmara Maziarka 3.Dawid Hydzik


Bieg klasa I-100m

Dziewczynki Chłopcy
1.Joanna Kowalczyk 1.Paweł Zimnicki
2.Paulina Molesztak 2.Mieszko Bulik
3.Kasia Gurdek 3.Szymon Gnojek


Bieg klasa II-100m

Dziewczynki Chłopcy
1.Marzena Zaręba 1.Przemysław Tatara
2.Iza Kądziołka 2.Paweł Winkler
3.Marta Meder 3.Tomasz Pająk


Bieg klasa III-200m

Dziewczynki Chłopcy
1.Marcela Łęczyńska 1.Michał Bieniek
2.Patrycja Jaśkiewicz 2.Sebastian Galon
3.Beata Zając 3.Dawid Grochowski


Bieg klasa IV-400m

Dziewczynki Chłopcy
1.Agnieszka Giełdoń 1.Łukasz Łasak
2.Sabina Maluty 2.Mateusz Kapłan
3.Magda Goryl 3.Robert Kencki


Bieg klasa V-400m

Dziewczynki Chłopcy
1.Anna Doluk 1.Jakub Moskała
2.Małgorzata Wacławska 2.Piotr Jeleń
3.Ewelina Nowak 3.Tomasz Groń


Bieg klasa VI-400m

Dziewczynki Chłopcy
1.Agnieszka Waleczek 1.Adam Dajka
2.Marta Ziemnicka 2.Damian Czyż
3.Zuzanna Janus 3.Paweł Jończyk


Bieg na dystansie 1,5km

Chłopcy
1.Damian Piktel-Jastrzębie
2.Jacek Lewandowski-Jastrzębie
3.Krzysztof Domurat-Chrzanów

Bieg na dystansie 1.5km dziewcząt został unieważniony z uwagi na pomylenie trasy przez zawodniczki z winy organizatorów. Jednakże uchonorowano trzy pierwsze uczestniczki biegu, które prawidłowo pokonały trasę są to:

1.Ewelina Gmitrzuk-Jastrzębie
2.Barbara Gawęda-Jastrzębie
3.Maria Misiarz-Wadowice



Bieg na 1,5 km chłopcy (pierwsze 10 miejsc)


Miejsce Nazwisko Imię Miejscowość
1. Pichtel Damian Jastrzębie
2. Lewandowski Jacek Jastrzębie
3. Domurat Krzysztof chrzanów
4. Macięga Łukasz Wadowice
5. Tyniec Łukasz Jastrzębie
6. Kowalczyk Dariusz Woźniki
7 Wiktor Szymon Wadowice
8 Gębala Grzegorz Stronie
9 Starowski Maciej Stronie
10 Walczak Mariusz Brzezinka


Bieg 5 km (pierwsze 10 miejsc)


Miejsce Nazwisko Imię Nr start Czas Miasto Klub Msc w grupie
1 Wójcik Paweł 2119 00:16:58,7 Rudze AZS Katowice 1
2 Zajega Waldemar 2015 00:17:06,2 Olkusz KS Olkusz 2
3 Kurto Sławomir 2302 00:17:49,4 Bielsko Biała KS Sprint 3
4 Szulik Grzegorz 2187 00:18:29,3 Jastrzębie MOSIR 4
5 Klisz Tomasz 2356 00:18:34,1 Bielsko Biała LKS Radocza 5
6 Kubiak Kamil 2174 00:18:54,1 Jastrzębie MOSIR 6
7 Winkler Tomasz 2029 00:18:58,8 Jastrzębie MOSIR 7
8 Miśkowiec Tomasz 2013 00:19:35,6 Sucha Beskidzka Niezrzeszony 8
9 Urlych Ireneusz 2139 00:19:42,8 Żywiec Niezrzeszony 9
10 Podolski Marcin 2179 00:19:57,2 Jastrzębie MOSIR 10



Bieg 14 km (pierwsze 10 miejsc)


Miejsce Nazwisko Imię Nr start Czas Miasto Klub Msc w grupie
1 Librowski Tomasz 2078 00:43:12,9 Goleszów PIAST 1
2 Głogosz Grzegorz 2377 00:44:15,3 Mińsk Skra 2
3 Siegmunt Tadeusz 2 oo:45:14,3 Jastrzębie MOSIR 3
4 Bulik Witold 2230 oo:45:14,3 Gliwice LKS Pogórze 4
5 Wisiński Sławomir 2311 oo:45:51,3 Ujście Gwardia 5
6 Długosz Adam 2389 oo:46:04,7 Nowy Sącz MKS Beskid 6
7 Kamyczek Tadeusz 2334 oo:46:23,2 Skoczów Niezrzeszony 1
8 Stawiasz Jarosław 2217 oo:46:41,9 Kraków Wawel 7
9 Pisak Ryszard 2104 oo:47:16,5 Sanok Niezrzeszony 2
10 Finster Jerzy 2228 oo:47:17,1 Pszczyna Niezrzeszony 1
Na początek historii

WYNIKI BIEGÓW W ROKU 1998


Wyniki XIX biegu powsinogi

INFORMACJA OGÓLNA


Pomimo niskiej temperatury, deszczowej i wietrzej pogody w impezie wzięło udział ok. 1800 osób

Do poszczególnych biegów zgłosiło się:

- Bieg przedszkolaków na 50 m 100
- Bieg klas I na 100 m 100
- Bieg klas II na 100 m 300
- Bieg klas III na 200 m 600
- Bieg klas IV na 400 m 200
- Bieg klas V na 400 m 190
- Bieg klas VI na 400 m 180
- Bieg dyrektorów i sponsorów na 400 m 7
- Bieg na 1.5 km ok.540 z tego zklasyfikowano 193
- Bieg na 5 km 181
- Bieg na 15 km 73

----------KLASYFIKACJA----------

Bieg Dyrektorów

1.Adamczyk Andrzej - Spółka "SZFAGIER" Łękawica
2.PutekMieczysław-Dyrektor Z.S.M. Wadowice
3.Klink Roman-"Ogarpol"-Kalwaria


Bieg przedszkolaków

Dziewczynki Chłopcy
1.Pawlik Barbara 1.Dyrcz Artur
2.Filek Małgorzta 2.Bańdura Igor
3.Maziarka Dagmara 3.Piaskowski Paweł

Bieg klasa I-100m

Dziewczynki Chłopcy
1.Zawiła Monika SP-1 W-ce 1.Banaś Maciej SP-4 W-ce
2.Ćwiertnia Paulina SP-1 W-ce 2.Krok Krzysztof SP-1 W-ce
3.Gracjasz Aleksandra SP-4 W-ce 3.Kulik Maciej SP-5 W-ce

Bieg klasa II-100m

Dziewczynki Chłopcy
1.Kowalczyk Joanna SP Barwałd 1.Wróbel Kamil SP Łękawica
2.Malesztak Paulina SP - Chocznia 2.Zimicki Paweł SP - Łękawica
3.Koźbiał Karolina SP - Łękawica 3.Szweda Arek SP - Jastrzębie

Bieg klasa III-200m

Dziewczynki Chłopcy
1.Kądziołka Izabela SP -4 W-ce 1.Żuk Błażej SP - Jaroszowice
2.Moskała Ilona SP - Klecza Dolna 2.Pająk Tomasz SP - Klecza Dolna
3.Moluty Janina SP - 1 W-ce 3.Jaworski Jarosław SP - 4 W-ce

Bieg klasa IV-400m

Dziewczynki Chłopcy
1.Serwotka Magdalena -Jastrzębie 1.Bieniek Michał SP- 2 W-ce
2.Lis Sylwia -Jastrzębie 2.Klimowski Paweł SP - Klecza Dolna
3.Snażyk Sylwia -Chocznia 3.Bryndza Krzysztof SP Klecza Dolna

Bieg klasa V-400m

Dziewczynki Chłopcy
1.Studnicka Janina -SP Klecza 1.Bzdyła Wojciech -SP - 5 W-ce
2.Maluty Sylwia -SP-1 W-ce 2.Kapłan Mateusz -Barwład Dolny
3.Wójcik Katarzyna -SP Dąbrówka 3.Kaczówka Łukasz -Jastrzębie

Bieg klasa VI-400m

Dziewczynki Chłopcy
1.Szarek Aneta -Spytkowice 1.Moskała Jakub -Brody
2.Sliwka Renata - Pogórze 2.Duda Arkadiusz -Jastrzębie
3.Doluk Anna - Jastrzębie 3.Bryndza Jarosław - Klecza

Bieg na dystansie 1,5km

Klasyfikacja ogólna

1.Gmitrzuk Ewelina -Jastrzębie
2.Zimicka Marta -Żywiec
3.Bukowska Marzena -Jastrzębie
4.Gotowik Kamil -Jastrzębie
5.Czyż Damian -Jastrzębie
6.Macięga Łukasz - SP-4 W-ce


Bieg na 5 km (pierwsze 6 miejsc)


Miejsce Nazwisko Imię Nr start Czas Miasto Klub Msc w grupie
1 Wójcik Paweł 1254 00:18:06,0 Rudze AZS Katowice 1
2 Klisz Tomasz 2302 00:18:14,0 Bielsko-Biała TRS Siła 2
3 Szulik Grzegorz 1249 00:18:33,0 Jastrzębie MOSIR 3
3 Piktel Damian 1253 00:18:39,0 Jastrzębie MOSIR 4
5 Zięcina Marek 2385 00:18:40,1 Kraków Niezrzeszony 1
6 Bieniaszewski Krzysztof 1251 00:18:44,1 Jastrzębie MOSIR 1


W kategorii do 14 lat

1.Pindel Damian -Jastrzębie
2.Malczyk Sławomir -ZSZ Wadowice
3.Dzius Michał SP-1 Chocznia

W kategorii od 15 do 20 lat

Dziewczynki Chłopcy
1.Polko Magdalena -Tychy 1.Klisz Tomasz
2.Włodarczyk Patrycja -Jaworzno 2.Szulik Grzegorz
3.Szewczyk Zofia -Radocza 3.Bieniaszewski Krzysztof -Jastrzębie

W kategorii od 21 lat

Kobiety Mężczyźni
1.Malska Janina 1.Wójcik Paweł
2.Zięcina Mirela 2.Zięcina Marek
3. 3.Bukowiec Wincent -Kraków Budostal

Bieg na 15 km

Pierwsze 10 miejsc wg czasu
Miejsce Nazwisko Imię Nr start Czas Miasto Klub Msc w grupie
1 Sukiennik Marek 2303 00:51:20,2 Aleksandrowice WAWEL 1
2 Wójcik Janusz 2348 00:51:35,3 Rabka KKS Ekspes 1
3 Mówiński Krzysztof 2318 00:53:02,3 Zabrze Niezrzeszony 2
4 Orlicki Stanisław 2800 00:54:52,4 Rudze INWADO Wadowice 2
5 Mukiol Tadeusz 2368 00:55:27,3 Wola ABK Maraton 1
6 Zięcina Marek 2385 00:56:07,7 Kraków Niezrzeszony 3
7 Nikiel Bartłomiej 2321 00:56:12,0 Międzybrodzie Niezrzeszony 3
8 Kałus Karol 2313 00:56:31,1 Jastrzębie MOSIR 2
9 Magiera Janusz 2331 00:56:40,3 Wodzisław Katowice 2
10 Długołęcki Łukasz 2338 00:57:35,8 Nowy Targ Niezrzeszony 2

Wyniki 15 km w podzieleniu na kategorie
Wg. płci
Kobiety Mężczyźni
1.Malska Janina 1.Sukiennik Marek
2.Zięcina Mirela 2.Wójcik Janusz
3.Naglik Marta 3.Mówiński Krzysztof

Kobiety
Kat. 1 Kobiet do 35 lat
Zawodnik Czas Miasto Klub
1.Malska Janina 01:02:35,5 Bolesław KS Olkusz
2.Zięcina Mirela 01:02:49,9 Kraków ZNP
3.Naglik Marta 01:04:32,7 Kozy AZS Zakopane
Kat. 2 Kobiet powyżej 35 lat
Zawodnik Czas Miasto Klub
1.Leśkiewicz Zofia 01:09:09,8 Bielsko Biała MOSIR
2.Banasiek Alicja 01:18:22,0 Biesko Biała Niezrzeszona

Mężczyźni
Kat. 1 Mężczyzn do 29 lat
Zawodnik Czas Miasto Klub
1.Sukiennik Marek 00:51:20,2 Alekandrowice Wawel
2.Mówiński Krzysztof 00:53:02,3 Zabrze Niezrzeszony
3.Nikiel Bartłomiej 00:56:12,0 Międzybrodzie B. Niezrzeszony
Kat. 2 Mężczyzn od 30 do 39 lat
1.Wójcik Janusz 2.Orlidzki Stanisław 3.Zięcina Marek
Kat. 3 Mężczyzn od 40 do 49 lat
1.Mukoid Tadeusz 2.Kałus Karol 3.KożusznikLeszek
Kat. 4 Mężczyzn od 50 do 59 lat
1.Grzonka Henryk 2.Jamro Leopold 3.Domański Tadeusz
Kat. 5 Mężczyzn powyżej 59 lat
1.Sowizar Zdzisław 2.Bodzak Zenon 3.Nroziński Bolesław
Najmłodszy z Wadowic, - 16 lat !
Zawodnik Czas Miasto Klub
Michał Kościsz 01:27:34,3 Wadowice Niezrzeszony
Najlepszy z Wadowic -13 miejsce w klasyfikacji ogólnej
Zawodnik Czas Miasto Klub
Paweł Mielec 00:58:55,3 LUKS TRAMP
Niepełnosprawny -przebiegł 15 km o kulach i jednej nodze i pokonał innych !!!!
Zawodnik Czas Miasto
Bednarczyk Tadeusz 01:27:34,3 Jastrzębie
Najstarszy zawodnik, 67 lat przybył na metę na 68 pozycji pokonując o wiele młodszych !!!
Zawodnik Miasto Klub
Marek Jan Pogórze LKS Pogórze

Powrót do strony głównej     Na początek historii