Prasa włoska "L'Osservatore Romano"
18.06.1999. Rzym (PAP)
- "Nadzwyczajna podróż przeżyta w duchu przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku Dwutysięcznego" - tak watykański dziennik "L'Osservatore Romano" określił zakończoną w czwartek pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Na całej czołowej kolumnie sobotniego numeru (z datą 19 czerwca) watykański dziennik wybija słowa papieża: "Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, bądź błogosławiona". Zamieszcza też zdjęcia z ceremonii pożegnania na lotnisku w podkrakowskich Balicach.

"L'Osservatore Romano" wskazuje na podniosły i pełen miłości dla papieża klimat ceremonii pożegnania. Dziennik pisze, że w tej chwili obok papieża zebrał się cały naród, a twarze obecnych - biskupów, duchownych, przedstawicieli władz państwowych i wiernych - wyrażały odczucia wszystkich Polaków.

Wewnątrz numeru "L'Osservatore Romano" zamieścił tekst przemówienia wygłoszonego przez Jana Pawła II na lotnisku w Balicach oraz przemówień pożegnalnych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i metropolity krakowskiego, kardynała Franciszka Macharskiego.

W korespondencji z ostatniego dnia pielgrzymki wysłannik "L'Osservatore Romano" Gianfranco Grieco zauważa, że stałym elementem papieskich homilii w Polsce jest odwoływanie się do historycznych, religijnych, kulturalnych i społecznych korzeni narodu.

"To odwołanie się do korzeni nakłada się na serię wartości chrześcijańskich, które były w czasie wieków stałym i niezastąpionym punktem odniesienia dla kroczącego Tysiąclecia. Ani ideologia nazistowska, ani marksistowski ateizm nie zdołały wykorzenić +chrześcijańskiej duszy+ tego narodu, który od czasów powojennych po dzisiejsze miał w Kardynale Tysiąclecia, Stefanie Wyszyńskim, a od 1978 r. w Janie Pawle II silne oparcie, dające nadzieję na przyszłość" - napisał Grieco.

Podkreślił również, że cała pielgrzymka Jana Pawła II odbyła się w duchu przygotowań do Wielkiego Jubileuszu, a sam papież bardzo często powracał w swoich homiliach do Tysiąclecia Chrztu Polski, jak i do zadań, jakie przed chrześcijanami stawia zbliżające się Trzecie Tysiąclecie.

Grieco zwraca uwagę, że w czasie ceremonii pożegnania papież powiedział Polakom, by pamiętali, że Polska ma wejść w Trzecie Tysiąclecie nie tylko jako kraj stabilny politycznie i gospodarczo, ale także umocniony duchem wzajemnej miłości i solidarności społecznej. (PAP)


Powrót