Media o VIII edycji

ZŁOTEGO BUTA

 

 

 

Dziennik Polski wyd. Oświęcim 10-11-2005

Radocki zew krwi

Dżi! – w prawo, Ha! – w lewo. Niedługo takie okrzyki usłyszymy na Radockiej Górze opodal Wadowic, gdzie na jubileuszowych, 10. jesiennych wyścigach o Złoty But, spotkanie wyznaczyli sobie maszerzy i ich psy.

Atrakcją imprezy będzie pokaz kierowania zaprzęgiem, w którym pobiegnie 14 psów z najsilniejszej rasy Alaskan Malamut. Pokieruje nimi znany maszer z Suwałk Dariusz Mortsztyn.

    Najsłynniejszy w historii wyścig psich zaprzęgów odbył się w 1925 roku, kiedy to w mieście Nome na Alasce wybuchła epidemia dyfterytu. Wówczas przy ponad 40 stopniowym mrozie, 20 psich zaprzęgów i 150 ludzi pokonało ponad 1000 km, aby dostarczyć na czas szczepionkę. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, co roku rozgrywany jest wyścig, którego trasa wiedzie niemal przez całą Alaskę.

Zawody w Radoczy mają krótszą historię i na szczęście dotychczas obyło się bez dramatów. Ale jak zapowiadają organizatorzy będzie ciekawie.

- Jeśli spadnie śnieg to będziemy ścigać się na saniach, a jeśli nie, to na trasie zobaczymy wózki, pulki, rowery i hulajnogi – mówi Jerzy Prochal, organizator zawodów.

Jesienne Międzynarodowe Wyścigi Psów Zaprzęgowych “O Złoty But”, rozgrywane od kilku lat na Radockiej Górze w miejscowości Wysoka, należą do najstarszych i największych sprinterskich zawodów psich zaprzęgów w kraju (po raz pierwszy psie zaprzęgi ścigały się w 1991 roku w Pomiechówku).

- Nazwę imprezy wymyśliłem sam, a nagrodę, buta z pozłacanej skóry przez lata wykonywał Kazimierz Góralczyk, obecnie statuetka buta jest ceramiczna – mówi Jerzy Prochal.

Przed laty, oprócz naszego rozmówcy, pierwsze zawody organizowali: Zofia i Józef Dyrczowie, Kazimierz Góralczyk, Andrzej Gałuszka, Edward Wyroba, Ryszard Drzazga i wielu innych.

Dziś impreza okrzepła, i chociaż nadal trasa liczy tylko 6 km, od lat na starcie stawia się blisko 100 załóg z kraju i zagranicy.

Gościli tutaj również ludzie znani z mediów. Byli m.in.: polarnik - Marek Kamiński; zdobywcy najwyższego szczytu Antarktydy: Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Janusz Majer i Wojciech Ostrowski; oraz aktorzy: Piotr Cyrwus, Jan Prosiński i Stanisław Jaskółka; jak również Tim Weith - prezes Światowego Związku Psich Zaprzęgów.

- Promujemy Ziemię Wadowicką, a szczególnie producentów obuwia. Dlatego przedsiębiorcy z tej branży są głównymi sponsorami tych wyścigów, a zwycięzcy poszczególnych klas jako główne trofeum otrzymują Złoty but. Są oczywiście także medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez darczyńców i kupione ze składek miejscowej ludności – mówi Jerzy Prochal, organizator zawodów.

W tym roku wyścigi także trudno by było zorganizować bez pomocy takich firmy jak: Tatko, Badura, Arka, Kasbut, Conhpol, Pilpol, Mateo, JPM, Impala, Glanz-But czy ciastkarni Iza.

- Każda forma wsparcia bardzo się przydaje, gdyż naszym celem jest nie tylko sport, ale również popularyzowanie go, jako zjawiska społecznego. Impreza oprócz niewątpliwych walorów widowiskowych, ma także walory dydaktyczne, i dlatego na jej zakończenie odbywają się zawody dla dzieci. Gromadzą one także zwykle liczną grupę dzieciaków wiejskich, które pokonują trasę w towarzystwie swoich kundelków. A jak wygląda psie życie na wsi - wszyscy wiedzą. Dlatego z radością obserwujemy zmianę ich stosunku do zwierząt – mówi Jerzy Prochal.

Patronat nad imprezą objęli: Ewa Filipiak, Burmistrz Wadowic, Józef Kozioł Starosta Powiatu Wadowickiego, oraz Dziennik Polski i miesięcznik Mój Pies.

Zaś w komitecie organizacyjnym są: Ryszard Drzazga Sołtys wsi Wysoka, Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, III Drużyna Harcerska “Badyle” z Kalwarii Zebrzydowskiej, gospodarstwa rolne Wróblów i Prochali, Związek Kynologiczny w Polsce i Hodowla Psów Rasowych “Z Radockiej Góry". Kierownikiem trasy będzie Jacek Zawadzki (Łódzki Klub Przyjaciół Wilka i Psów Północy “Wataha"), a opiekę medyczną zapewnią doktorzy - Andrzej Szopiński i Jerzy Płatek z “Eskulapa” w Wysokiej, sekretariatem pokieruje Michalina Palarz - Prochal, natomiast w internecie wydarzenie opisze Andrzej Czuchajew – “Grafkom” Wadowice.

Uroczyste otwarcie zawodów, w sobotę 19 listopada, o godz.11.55, a trzy godziny później wyścig dla dzieci. Zaś w niedzielę start o godz. 11.00, a około 15.00 wręczenie nagród i zakończenie imprezy “Złoty But, Wysoka – Radocka Góra 2005”.

(RASZ)

 Jerzy Prochal, kierownik wyścigu, pozuje do zdjęcia z psami, a nie butem, gdyż podobno pokazanie trofeum przed wyścigiem - przynosi pecha.Fot. Robert Szkutnik

Strona główna


Serwis sponsorowany przez GRAFKOM Systemy Komputerowe